Uspešno održana deseta i jubilarna BISEC konferencija na Univerzitetu Metropolitan

23.10.2018.

Univerzitet Metropolitan i Matematički institut Srpske akademije nauka i umetnosti, u saradnji sa udruženjem E-sigurnost, organizovali su desetu međunarodnu Konferenciju o bezbednosti sistema – BISEC’2018, održanu 20. oktobra 2018. godine, na Univerzitetu Metropolitan u Beogradu.

Glavna tema konferencije bila je „Zaštita digitalnih podataka“, dok su podteme bile:

• Upravljanje zaštitom podataka
  • Dizajn sigurnog rešenja za zaštitu podataka
  • Izgradnja sigurnog servisa za zaštitu podataka
  • Sigurnosne mere za zaštitu podataka
  • Digitalna sigurnost finansijskih podataka
  • Digitalna sigurnost medicinskih podataka
  • Digitalna sigurnost eGovernment podataka
  • Klaud bazirani servisi za zaštitu podataka
  • Implementacija tehničkih mera za zaštitu podataka
  • Standardi za zaštitu podataka
  • Zakonska regulativa RS i EU vezano za zaštitu podataka
  • Zaštita podataka o ličnosti

Tema okruglog stola bila je „Primena sistema za zaštitu podataka“, dok su podteme o kojima se diskutovalo: „Tehničke mere zaštite podataka“ i „Uticaj GDPR direktive u RS“.

Na početku, uvodnom reči dobrodošlice, prisutnima se obratio predsednik i rektor Univerziteta Metropolitan, profesor dr Dragan Domazet. Predavači koji su došli iz javnih i privatnih institucija, i srpske politike, kao i privrede predstavili su svoja aktuelna rešenja i radove koji su aktuelni ili će pronaći svoju primenu u budućnosti. Glavni govornici konferencije bili su:

• Prof. dr Zlatogor Minchev – Bugarska akademija nauka, Bugarska
  • Vladan Todorović – kompanija Advanced Security Technologies Asia Pte Ltd, Srbija

Tokom Konferencije se govorilo o veštačkoj inteligenciji, zaštit samih podataka, klaud okruženju na različitim mestima gde se podaci čuvaju, od telefona, drugih mobilnih uređaja do automobila. O regulativi GDPR koja je vrlo diskutabilna u našim uslovima, jer se ne primenjuje u Srbiji već u okruženju, ali se indirektno odnosi i na nas. Bilo je piče i o hakovanju različitih vrsta uređaja, takozvanom „Internet of things“.

Ponosni smo što je Univerzitet Metropolitan i posle deset godina uspeo da održi saradnju sa vodećim domaćim i inostranim institucijama, kao i da bude lider u predstavljanju najnovijih informacija o bezbednosti sistema koji su naša budućnost.