Univerzitet Metropolitan i „Dostignuća mladih“ Srbije

1.11.2017.

Dostignuća mladih regionalno takmičenje srednjoškolaca u preduzetničkim veštinama, održano je u Leskovcu, gde je učestvovalo 110 učenika i 24 srednje škole iz jugoistočne Srbije: Niš, Aleksandrovac, Aleksinac, Blac, Bojnik, Knjaževac, Kuršumlija, Leskovac, Medveđa, Pirot, Prokuplje, Svrljig, Vladičinog Han, Vranje i Zaječar.

Timovi sastavljeni od učenika iz različitih škola, osmišljavali su rešenje za probleme koji su im bili postavljeni i uz pomoć poslovnih volontera iz UniCredit Bank Srbije i Univerziteta Metropolitan kreirali biznis planove koji su na kraju dana prezentovali članovima žirija u čijem sastavu su bili: Ana PecarskiUdruženjeNarodni parlament“, Vladimir Prokopović – Progen Solutions, Goran Stamenović – Univerzitet Metropolitan i Aleksandar Stojanović – Kancelarija Za Mlade Leskovac.

„Poslovni izazov” je pokrenut sa namerom da podstakne srednjoškolce da upotrebe svoje veštine na inovativan način kako bi unapredili svoj preduzetnički duh i povećali svoje mogućnosti za zapošljavanje.

Prvo mesto osvojio je tim pod rednim brojem 16: Ana Stojanović (Tehnička škola, Zaječar), Marta Stanković (Tehnička škola „Rade Metalac”, Leskovac), Ivana Nikolić (Tehnička škola „Boško Krstić”, Bojnik), Milutin MIlošević (Gimnazija, Prokuplje), Jelena Panajotović (Ekonomska škola, Niš).

Drugo mesto osvojio je tim sa brojem 5, čiji je mentor bila Ivana Petrović sa Univerziteta Metropolitan: Danilo Stevanović (Tehnička škola „Rade Metalac”, Leskovac), Martina Mitrović (Ekonomska škola „Đuka Dinić”, Leskovac), Ilija Nikolić (Ekonomska škola „Dušan Trivunac Dragoš”, Svrljig), Iva Savković (Srednja škola „Sv. Trifun”, Aleksandrovac), Aleksandar Đukanović (Mašinsko-tehnička škola „Milutin Milanković”, Niš).

Treće mesto pripalo je timu broj 22: Nevena Milenković (Tehnička škola, Zaječar), Aleksa Jovanović (Tehnička škola „Rade Metalac”, Leskovac), Teodora Pantić (Gimnazija, Prokuplje), Aleksandar Stanković (Gimnazija, Knjaževac).

Članovi tri prvoplasirana tima obezbedili su mesto u Nacionalnom finalu „Dostignuća mladih“, koje će biti održano u februaru naredne godine. Pobednici finala učestvovaće na „Poslovnom izazovu“ zapadnog Balkana koje će se održati u Sarajevu, u aprilu 2018. godine gde će učestvovati srednjoškolci iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.

Takmičenje realizuje organizacija Dostignuća mladih u Srbiji, a finansira Ministarstvo omladine i sporta, Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), UniCredit Banka i Univerzitet Metropolitan.