Intervju: Profesor Modnog dizajna Aleksandar Protić prikazao kolekciju na Moda Lisboa Luz Fashion Week-u

11.10.2017.

Koliko su profesori Univerziteta Metropolitan svestrani i koliko je njihov rad priznat i cenjen u celom svetu, govori i održana revija profesora Modnog dizajna Fakulteta digitalnih umetnosti, Aleksandra Protića na Moda Lisboa Luz Fashion Week-u.

Prikazanom revijom u Lisabonu i novom kolekcijom – Desfile Aleksandar Protic za proleće/ leto 2018. je oduševio sve prisutne samim modelima, krojevima i izborom materijala.

Gde pronalazite inspiraciju i koji su materijali zastupljeni u Vašim kolekcijama?

Inspiraciju za svoje kolekcije najčešće pronalazim spontano ili u svim sferama umetnosti, što je i za prikazanu kolekciju bio slučaj. Ovog puta su mi za to poslužile skulpture britanske vajarke Barbare Hepworth. Počelo je od prevođenja materijala koje je ona koristila u tekstilu i boje kolekcije, pa sve do korišćenja traka, kaiševa i otvora koji su formirali samu formu komada u kolekciji.

Materijale koje koristim u kolekcijama su uglavnom prirodnog porekla, lan, svila, pamuk, vuna, ali i neka nova veštačka vlakna.

Razlika između domaće i inostrane modne scene?

Najbitnija razlika koju bih naveo između domaće i inostrane modne scene je manjak ulaganja u modu i tekstilni sektor, koji za sada imamo.

Kako ste se odlučili da budete profesor Univerziteta Metropolitan?

Nije mi bilo teško da se odlučim za profesorski rad jer mi je to oduvek bila želja. U Portugalu sam radio sa studentima modnog dizajna, tako da sam vrlo rado prihvatio ponudu od strane Univerziteta Metropolitan.

Aleksandar Protić je rođen u Beogradu, diplomirao na Fakultetu primenjenih umetnosti i dizajna na odseku za kostim i savremeno odevanje. Još tokom studija dobija nagradu za „Najperspektivnijeg mladog dizajnera u modi” od strane Beogradske statue mode. Posle završenih studija u Beogradu, upisao se na Kraljevsku akademiju primenjenih umetnosti, odsek za modni dizajn, u Antverpenu, u Belgiji. Od 1999. godine radi u Lisabonu, Portugal, gde od 2002. godine predstavlja kolekcije na lisabonskom FW – Moda Lisboa. Učesnik je i Belgrade Fashion Week-a.

Njegov rad je zasnovan na istraživanju formi kroz oblikovanje i drapiranje, uglavnom kombinuje strukturalne i meke forme koje kao rezultat često daju dramatične, nosive modele. Pored modnog dizajna  radi kostime za pozorište i savremeni balet i sarađuje sa mnogim komercijalnim markama kao umetnički savetnik i dizajner.

Desfile Aleksandar Protic // SS18 // ModaLisboaFashionWeek