Student  Informacionih tehnologija Vukašin Vukoje, pobednik Start up takmičenja  „Innov-a-thon“ ostvaruje svoj san u Dubaiju

Student Informacionih tehnologija Vukašin Vukoje, pobednik Start up takmičenja „Innov-a-thon“ ostvaruje svoj san u Dubaiju

30.01.2015.

Da je oblast informacionih tehnologija najtraženija na tržištu rada, dokazuju uspesi i dostignuća brojnih mladih ljudi, pa tako i našeg studenta Vukašina Vukoja. Vrlo rano uplovio je u svet poslovanja, da bi se tokom godina bliže upoznao s pomenutom oblašću i tako doneo odluku čime želi da se bavi tokom života. Vukašin je student III godine informacionih tehnologija i kao student učestvuje u brojnim takmičenjima koje mu daju priliku da napreduje u onome čime se bavi i da tako radi na izgradnji svog profesionalnog života.

1. Oblast informacionih tehnologija je danas najtraženija oblast na tržištu rada. Vi ste prepoznali prednosti ove oblasti i odlučili ste da svoje znanje iz pomenute oblasti usavršavate studirajući. Stoga, za početak nam kažite kako je to biti student Informacionih tehnologija?

Informacione tehnologije jesu najtraženija oblast danas, ali ona sa sobom povlači velike izazove na koje trebaju biti spremni svi koji ovom oblašću žele da se bave. Prednost ove profesije je što možete imati šansu da promenite svet i unapredite svoje okruženje, naravno ukoliko ste spremni da steknete i druge veštine pored programiranja. Loša strana je što će uvek biti boljih i mlađih ljudi koji će moći brže i efikasnije da reše određeni problem. Biti stručnjak u IT-u ne znači samo biti dobar programer ili znati sa kompjuterima, kako većina ljudi naše zemlje misli. U pitanju je mnogo više od toga.

2. Vukašine, Vi ste student Univerziteta Metropolitan i studirate na tradicionalan način, tako što redovno posećujete predavanja i vežbe. Recite nam, koliko je za Vas važno aktivno i redovno studiranje, kao i koje Vam prednosti omogućuje?

Pohađanje predavanja je korisno, što se tiče tehničke strane. Na predavanjijma svaki student ima jedinstvenu priliku da iskoristi iskustvo profesora. Smatram da su oba načina studiranja, kako tradicionalan tako i online jako korisni, ali bi kombinacija oba načina svakako bila efektivnija. Bilo bi idealno da se tradicionalni studenti online pripremaju za predavanje, kako bi im profesori više bili kao mentori a ne kao klasični predavači.

3. S obzirom na to da ste III godina studija, opišite nam Vaše dosadašnje profesionalno iskustvo.

Imao sam sreće da vrlo rano, već sa 13 godina krenem da radim. U početku su to bile jednostavne stvari, kao što je povezivanje računara, da bi se vremenom korak po korak iskristalisalo kojom oblašću želim stvarno da se bavim. Oblast informacionih tehnologija rešava krucijalne probleme. Često ovi problemi zahtevaju grupu ljudi koji bi radili zajedno na rešavanju istih. Oduvek mi je bio izazov da motivišem grupu ljudi da zajedno dolazimo do kreativnih rešenja. Vremenom sam sve češće vodio projekte i shvatio da je taj put od nule do pronalaska rešenja nešto što me najviše motiviše kada je posao u pitanju.
Uvideo sam da je za mene bitno da poznajem menadžersku stranu, podjednako dobro kao i tehničku. Stoga sam počeo da učestvujem na menadžerskim takmičenjima poput Akademije Modernog Menadžmenta, koju je organizovala studenska organizacija ESTIEM. Posle nedelju dana predavanja u Privrednoj komori Srbije bilo je finalno prezentovanje biznis planova. Iako je to bio prvi put da javno nastupam, uspeo sam da osvojim prvo mesto i početnu investiciju za projekat. Ta pobeda mi je dala samopouzdanje da se dublje upustim u svet preduzetništva. Već mesec dana kasnije sam imao svoj prvi proizvod (Instafamous na Apple Store-u) koji mi je omogućio da naučim bitne lekcije koje sam nastavio da primenjujem na svojim narednim projektima.
Učestovao sam i pobedio na start up takmičenju „Innov-a-thon“ održano u Nišu, sa mojim novim proizvodom KeeX. Ponuđeno mi je 30.000 dolara za 10% mog proizvoda, kao i rad u akceleratoru u Dubaiu u trajanju od 4 meseca. KeeX je platforma koja ruši barijeru između fizičkog i virtuelnog sveta uz pomoć BLE (Bluetooth Low Energy).

4. Rekli ste da ste učestvovali na Start up takmičenju koje je bilo održano u Nišu, pod nazivom „Innov-a-thon“ i da ste odneli pobedu. Dočarajte nam Vaše iskustvo.
Takmičenje je bilo u Nišu, 22. decembra 2014. godine. Učestvovalo je 28 timova koji su prezentovali svoje biznis ideje, uglavnom vezane za IT sektor. Svaki tim je imao minut vremena da prezentuje svoju ideju nakod čega je sledilo 3 minuta pitanja od strane žirija i investitora. Nakon toga naš tim Keex je proglašen kao pobednički.

5. Nakon velike pobede, koja su Vam dalja angažovanja vezana za ovaj projekat?
Trenutno vodim Keex projekat na kojem radim sa još dvoje ljudi. U planu nam je da polovinom februara odemo u akcelerator u Dubai. Tamo ćemo raditi na tome da što pre dođemo do nekog MVP (minimum viable product).

6. Vukašine, gde Vi vidite sebe kroz 5 godina?
Dugoročno planiram da proširim svoju kompaniju kako bih efektivnije i efikasnije dolazio do inovativnih proizvoda.

7. Za kraj, šta imate da poručite mladima koje interesuje oblast informacionih tehnologija isto kao i Vas?
Informacione tehnologije su jedinstvena oblast koja omogućava maloj grupi ljudi da reši ogormne probleme. Smatram da svako ko se bavi IT-em ima šansu da promeni okruženje u kojem živi ali tako i veliku odgovornost prema istom. Šansu koju stiču ljudi koji nauče da pravilno koriste znanja koja su ovde ponuđena, imaju potencijal da unaprede način na koji ljudi posluju i žive.