Studenti Grafičkog dizajna na druženju sa ilustratorom Bobom Živkovićem

22.10.2019.

Povodom retrospektivne izložbe našeg najpoznatijeg ilustratora, strip majstora, karikaturiste i grafičkog dizajnera, Dobrosava Boba Živkovića u Muzeju primenje umetnosti u Beogrdu, organizovana je poseta za studente 3. i 4. godine Grafičkog dizajna Fakulteta digitalnih umetnosti, koju su vodili profseorka Ana Kecman Miletić i profesor Boris Kuzmanović.

Nakon upoznavanja studenata sa opusaom rada našeg cenjenog umetnika Boba Zivkovica, kao i sa njim lično, održana je zanimljiva radionica u kojoj su učestvovali studenti Univerziteta Metropolitan. Na taj način su pokazali izuzetno interesovanje, angažman i spremnost koja se ogledala kroz praćenje predavanja, kao i izradu zanimljvih radova koja su na kraju proizašla iz kreativnog druženja – Boba i naših studenata.

Rođen u Pirotu 1962. godine, a ilustracije je počeo da objavljuje još u srednjoj školi, posle koje je završio Fakultet primenjenih umetnosti u Beogradu. Prve ilustracije objavljivao je u Studentu, Vidicima i Tik-Taku, kasnije u Velikom dvorištu, Dnevnom telegrafu, Evropljaninu i Politikinom Zabavniku. Dugo je radio i kao umetnički direktor i glavni ilustrator studija Sači & Sači u Beogradu, a i posle toga je nastavio da smišlja reklamne kampanje za mnoge agencije, državne institucije i nevladine organizacije.

Ubrzo se okušao i u ilustraciji za decu i satiričnoj ilustraciji, što su i tri velike i glavne teme njegovog rada, koje se često i prepliću. Ilustrovao je više od 200 knjiga, a sa Kreativnim centrom sarađuje od njegove prve knjige – slikovnice „Mačka“, a njihov zajednički rad krunisan je izdanjima koja su prevedena na više od 40 jezika. Zajednička bibliografija Kreativnog centra i Boba Živkovića obuhvata blizu 120 knjiga, a prve 43 knjige koje je Kreativni centar objavio imale su jednog ilustratora – Boba.

Za svoj rad Bob Živković je dobio najvažnije nagrade za ilustraciju koje se u Srbiji mogu dobiti: dva Zlatna pera, pet Nevena, Nagradu Zmajevih dečjih igara za izuzetan stvaralački doprinos popularisanju književnosti za decu, specijalno priznanje na svetskom sajmu izdavača u Bolonji, a trostruki je dobitnik i Nagrade Lazar Komarčić za najbolja dela iz oblasti fantastike. Ipak, on sam kaže da mu je najveće priznanje to što neko ode i kupi njegovu knjigu.

U nastavku pogledajte fotografije i kako su naši studenti proveli dan sa velikim umetnikom Bobom.