Seminar na Metropolitanu – profesor Hagen Hochrinner o dualnom obrazovanju u visokom školstvu

29.05.2018.

Univerzitet Metropolitan u Beogradu je posetio profesor Hagen Hochrinner sa Univerziteta primenjenih nauka Joaneum iz Graca i održao seminar na temu „Dualno obrazovanje u visokom školstvu“. Profesor Hochrinner je prezentovao strategije i metode koje su razvili i primenili na Univerzitetu  kako bi odgovorili na rastuću potražnju partnerskih kompanija u Austriji za dodatnom implementacijom sistema dualnog obrazovanja.

Dipl. Ing. profesor Hagen Hochrinner je studirao mašinstvo na Univerzitetu tehničkih nauka u Gracu. Nakon više godina provedenih na vodećim pozicijama u industriji, profesor Hochrinner sada radi kao redovni profesor na Univerzitetu primenjenih nauka Joaneum u Gracu, gde drži programe dualnog obrazovanja: Tehnologija proizvodnje i organizacije (OAS), Održivo upravljanje proizvodnjom hrane (OAS) Inženjerstvo i menadžment u proizvodnji (MAS). Aktivno radi na internacionalnim projektima za razvoj i implementaciju programa dualnog obrazovanja u visokom školstvu.

Od svog početka 2002. godine, program dualnog obrazovanja PTO (Production Technology and Organization) na Univerzitetu primenjenih nauka Joaneum je imao veliki naglasak na integraciji malih i srednjih preduzeća sa malo ili bez ikakvog prethodnog iskustva sa visokim školstvom. Dualno obrazovanje je izgledalo kao dobar način za prazninu tokom zajedničkog truda u obrazovanju mladih inženjera za buduće izazove unutar kompanija. Danas, PTO i studenti na dualnom programu igraju centralnu ulogu u vezi austrijske industrije sa univerzitetima.

Univerzitet Metropolitan je jedan od prvih obrazovnih institucija u Srbiji koji uvodi dualno obrazovanje, jer prati svetske trendove u obrazovanju i potrebe društva.