Prvi počasni doktorat Univerziteta Metropolitan dodeljen generalu Khalidu iz Ujedinjenih Arapskih Emirata

1.11.2021.

U petak 29. oktobra na Univerzitetu Metropolitan u Beogradu održala se svečana inaguracija prvog počasnog doktora Univerziteta Metropolitan.

Maj. General Khalid Abdulla Al Bu-Ainnain Al Mazrouei iz Ujedinjenih Arapskih Emirata ovom prilikom primio je počasni doktorat od predsednika Univerziteta Metropolitan prof. dr Dragana Domazeta za doprinos razvoju naučno – istraživačke, obrazovne i poslovne saradnje između Republike Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Ceremoniji dodele prisustvovali su zvaničnici Republike Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata, među kojima su i ministar prosvete Republike Srbije Branko Ružić, kao i ministar prosvete Ujedinjenih Arapskih Emirata Hussain Ibrahim Al-Hammadi. Takođe, ceremoniji su prisustvovali i predstavnici Vlatacoma, direktor instituta dr Vladimir Cizelj, general Milorad Obradović, kao i profesor Branko Kovačević.

Univerzitet Metropolitan sklopio je partnerstvo sa Vlatacom institutom, s planom saradnje i realizacije doktorskih studija i istraživanja, a cilj ove saradnje je i napredak naše zajednice i industrije.

Upravo je dr Vladimir Cizelj, direktor Vlatacom instituta dao inicijativu za dodelu ovog počasnog doktorata, koju je jednoglasno prihvatio senat Univerziteta Metropolitan.

Maj. General Khalid Abdulla Al Bu-Ainnain Al Mazrouei, rođen je 10. oktobra 1955. u Abu Dabiju, bio je na mnogim važnim pozicijama u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, a jedna od najvažnijih jeste pozicija komandanta vazduhoplovnih snaga i protivvazdušne odbrane UAE, kao i člana odbora UAE Space Agency. General Khalid je diplomirao na Vazduhoplovnoj akademiji u Egiptu 1976. godine, a magistrirao na Vazduhoplovnoj akademiji Sjedinjenih Američkih Država 1993. godine. Diplomirao je na Višoj vojnoj akademiji Naser u Egiptu 1996. godine, što je ekvivalent doktorskoj diplomi i preduslov za unapređenje u čin generala. Završio je i nekoliko vojnih specijalizacija u Francuskoj, Italiji i SAD-u. Tokom svoje 33-godišnje karijere u vazduhoplovstvu i protivvazdušnoj odbrani UAE (AFAD), general je obavljao različite funkcije i dužnosti. Uspeh u njegovom radu doveo ga je do preuzimanja dužnosti komandanta UAE AFAD-a. Trenutno je savetnik u kancelariji šeika Mohameda bin Zajeda.

Takođe, general Khalid je i poznati govornik na nacionalnim i multinacionalnim seminarima i konferencijama. Dobio je 26 nagrada i zasluga na nacionalnom, regionalnom i međunarodnom nivou za svoju kompetentnost, integritet i širok spektar znanja. General Khalid kao čovek širokog znanja i ogromne energije prepoznao je mogućnosti međusobne saradnje UAE i Srbije. Sa svakom svojom posetom Srbiji, produbljivao je i proširivao saradnju pokretanjem novih projekata. Uvek je težio da definiše zahteve, sveukupni koncept rada, utvrdi sistemski inženjering i donese prave odluke na osnovu široke i mudre vizije koju poseduje. Zahvaljujući njemu, mnogi srpski složeni sistemi, na koje su ponosne obe strane danas funkcionišu u UAE. Ponosni smo što je prvi počasni doktorat našeg Univerziteta uručen upravo generalu Khalidu za izuzetan doprinos unapređenju nastavne, naučne i ekonomske saradnje između Republike Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata.