Profesorka Ana Bovan o Novom zakonu lobiranja u Srbiji – uspešno zastupanje interesa

15.03.2019.

Lobiranje u Srbiji je izuzetno živa i aktivna delatnost, a sada je po prvi put regulisana zakonom. Novi zakon o lobiranju donosi nova pravila, nove procedure i evidencije, a profesorka Fakulteta za menadžment Univerziteta Metropolitan, dr Ana Bovan će održati predavanje na ovu temu u okviru Ambasade Kraljevine Belgije u Beogradu.

Lobiranje je zastupanje pojedinaca ili interesnih grupa koji utiču na donosioce javnih odluka. Savremena politika i poslovanje se ne može zamisliti bez zastupanja interesa, i zalaganja za njihovo ostvarenje. Lobiraju pojedinci, interesne grupe i organizovani interesi. Lobiranje u Srbiji od sada ima posebna pravila sa kojima se treba upoznati. Preporuke GRECO za borbu protiv korupcije je Srbija sprovela i Zakon o lobiranju je donet. Ovim zakonom se Srbija pridružila rastućem broju država koje lobiranje uređuju zakonom.

Profesorka dr Bovan će predstaviti Zakon lobiranja u Srbiji, koji je usvojen 09. novembra 2018. i stupa na snagu 13. avgusta 2019. godine. Prezentacija će obuhvatiti nova pravila i propisane procedure zakona, uključujući sledeće teme:

• Ko može da lobira – koje lobiste zakon definiše
  • Uslovi za lobiranje – odgovornosti lobista i obaveze
  • Pregled procesa lobiranja
  • Registrovanje lobista u Srbiji – funkcija Registra i uloga Agencije za borbu protiv korupcije u procesu lobiranja u Srbiji

Profesorka dr Ana Bovan je praktičar i istraživač lobiranja od 1993. godine, kreator je i implementator lobističkih programa, i savetnik brojnih kompanija. Konsultant institucija javnog sektora, političkih organizacija i pojedinaca u zemlji i inostranstvu. Autor naučnih radova i udžbenika Pregovaranje i lobiranje na Univerzitetu Metropolitan, gde predaje na Оsnovnim i Мaster akademskim studijama. Takođe predaje na Weller International Business School u Parizu. Osnivač je i prvi predsednik Društva lobista Srbije i aktuelni član Predsedništva. Član PACE Public Affairs Community of Europe i predsednik CEDEF-a.