Održano predavanje i radionica „Zaštita inovacija pravima intelektualne svojine“ u Kreativnom centru

24.05.2019.

Jedinstveno predavanje državne institucija u prostorijama Kreativnog centra Univerziteta Metropolitan u Nišu, održano je i uz radionicu na temu „Zaštita inovacija pravima intelektualne svojine“. Predavanje su održali predstavnici Zavoda za intelektualnu svojinu (ZIS) iz Beograda – rukovodilac Edukativno-informativnog centra Daniela Zlatić Šutić i patentni inženjer, Saša Zdravković.

Predavanje je obuhvatilo sledeće teme:

• Vrste prava intelektualne svojine – šta se štiti kojim pravom (patent, žig, dizajn, autorsko pravo)
  • Zaštita pronalaska patentom i malim patentom – uslovi zaštite i sastavljanje patentne prijave
  • Radionica – Pretraživanje Espacenet baze postojećih patenata i patentne dokumentacije
  • Pitanja i odgovori

Nakon uvodnog predavanja o vrstama prava intelektualne svojine i objašnjenja šta se štiti kojim pravom, uz navođenje praktičnih primera, predstavljeni su uslovi zaštite pronalaska patentom i malim patentom, kao i proces sastavljanja patentne prijave. Zatim je održana radionica o pretraživanju postojećih patenata i patentne dokumentacije u bazi patenata Espacenet. Na kraju su predstavnici Zavoda za intelektualnu svojinu odgovarali na brojna pitanja publike vezana za zaštitu konkretnih inovativnih rešenja, putem različitih prava intelektualne svojine.

Studenti su bili veoma zadovoljni stečenim saznanjima o tome kako zaštititi vizuelni identitet, nova tehnička rešenja, softver i druge kreacije ljudskog uma, šta se može zaštititi u Zavodu za intelektualnu svojinu, a o kojoj vrsti zaštite se moraju sami pobrinuti, gde pronaći rešenja za svoje tehničke probleme, kao i kako saznati da li su određena kompanija ili fizičko lice zaštitili neki patent, dizajn ili žig.

Metropolitan univerzitet podstiče razvoj kreativnosti, inovativnosti i preduzetničkog duha, kao i nadogradnju znanja i veština studenata, učenika i sugrađana kroz saradnju sa privrednim i javnim sektorom kroz edukativna predavanja i radionice eminentnih stručnjaka iz različitih oblasti.