MET Geek Night – U inat ponedeljku i susret Security Engineer-a

MET Geek Night – U inat ponedeljku i susret Security Engineer-a

31.05.2018.

Prvo u nizu konceptualno veče MET Geek Night – U inat ponedeljku, održano na Univerzitetu Metropolitan u Beogradu, imalo je u fokusu hakovanje, od kad je računara i interneta aktuelnu i uvek pomalo kontroverznu temu. Ovim povodom se na jednom mestu okupilo osamdesetak budućih i sadašnjih ICT stručnjaka iz nekoliko generacija: srednjoškolci, studenti, kao i geek-ovi već uveliko zaposleni u poznatim IT kompanijama.

 

Događaj je otvorio Nenad Zarić, Security Engineer iz kompanije Seven Bridges, svojim predavanjem na temu „Penetration Testing Methodology“ koje je za cilj imalo davanje uvida kako u identifikaciju slabosti i ranjivosti sistema, tako i u jake i bezbedne strane, dajući prisutnima pregled sistematizacije procene rizika. Nenad je govorio i o svom karijernom usponu od hakovanja u studentskim danima, sve do pozicije Security Engineer-a u kompaniji Seven Bridges, u kojoj danas radi.

 

U ulozi white hat hacker-a je bio profesor dr Igor Franc, docent na Fakultetu informacionih tehnologija Univerziteta Metropolitan, čije su samo neke od oblasti istraživanja digitalna forenzika, informaciona bezbednost i bezbednost operativnih sistema. Profesor Franc je takođe i načelnik Odeljenja za visokotehnološki kriminal Međunarodnog instituta za bezbednost informacija u Beogradu.

 

Uskoro je usledio i Skype poziv od misterioznog black hat hacker-a, kome je glas bio prikriven softverom za promenu boje ljudskog glasa, alatom često korišćenim od strane novinara u svrhu skrivanja identiteta svojih izvora. Black hat hacker je bio pozvan da se pridruži učesnicima i kroz par minuta se pojavio Aleksa Poljak, student Informacionih tehnologija i stalno zaposleni u kompaniji Generali, na poziciji IT Security Analyst. Aleksa je nekada zaista bio black hat hacker i zainteresovanoj publici je rado odgovarao na pitanja o svojoj prošlosti i počecima u hakovanju. Ispričao je svoju hakersku priču i kako je neautorizovanim upadom u sistem Generali-ja otkrio njegove slabe tačke i ranjivosti, koje je zatim uredno prijavio nadređenima, što je rezultovalo ponudom za posao.

 

Zaključak za kraj MET Geek Night-a je bio da ukoliko pojedinac ne poseduje dovoljno znanja kako bi sebe zaštitio i sakrio, zaključak je jasan –  ne baviti se ni etičkim, a pogotovo ne neetičkim hakovanjem. Dragi gosti Univerziteta Metropolitan i Studentske organizacije MET Lab su se međusobno družili i razmenjivali utiske i iskustva uz grickalice i piće. Uskoro će biti organizovan još jedan MET Geek Night – U inat ponedeljku, na temu Blockchain-a.