Preporuka za vođenje uspešne karijere – vanredni profesor Neda Todorović

29.01.2016.

Profesor Neda Todorović je svoje osnovne studije završila na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, gde je kao studentkinja generacije diplomirala 2002. na smeru Grafički dizajn. Magistrirala je 2006. godine na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, odsek Grafika. Uža umetnička oblast kojom se bavi je dizajn fontova i tipografija. Dobitnca je prvih i drugih mesta na više nacionalnih konkursa iz oblasti dizajna fontova. Do sada je učestvovala na 11 kolektivnih i samostalnih izložbi. Radila je na dizajnerskim projektima sa Beogradskim vodovodom, Politikom, Nordeusom kao i sa nekoliko domaćih firmi iz oblasti male privrede. Od 2008. godine radi na Fakultetu digitalnih umetnosti kao redovna profesorka.

Koliko sigurnost pojedinca o tome čime bi voleo da se bavi u budućnosti utiče na razvoj karijere?

Sigurnost u to da ste napravili „pravi“ izbor kada je reč o vašem budućem zanimanju, jeste svakako poželjna, ali moje višegodišnje pedagoško iskustvo pokazuje da je to tek mali deo koji utiče na razvoj karijere. Ponekada na samom početku svojih studija mladi ljudi nisu u potpunosti upućeni u to kojim se sve oblastima i sferama mogu baviti u okviru svog zanimanja, već im se takve mogućnosti i vidici otvaraju ili tokom studija ili po završetku istih. Zato bih istakla da je posvećenost i ljubav prema odabranoj profesiji, uz neizostavni talenat, nadarenost i kreativnost, ponekada dovoljna da čak i onima koji nisu fakultet odabrali sa velikom sigurnošću, da motivaciju da istraju u svom školovanju.

Da li smatrate da je svest o celoživotnom učenju dovoljno prisutan među mladim ljudima?

Prisutna je kod malog broja mladih ljudi jer je najčešće kod većine fokus, nažalost, na tome da stiču „instant“ znanja i veštine, i da uče samo onoliko temeljno i dugo koliko im je potrebno da se snađu u trenutno aktuelnoj poslovnoj situaciji. Površnost, nedostatak analitičnosti i kritičkog pogleda, prenaglašeno samopouzdanje koje nije utemeljeno na realnim znanjima i mogućnostima, takođe primećujem kao značajne nedostatke novih generacija.

Koje su tri glavne veštine koje su neophodne da poseduje pojedinac kako bi ostvario uspeh?

Samoinicijativa, kreativan i inovativan pristup i posedovanje radnih navika.

Klijent vam je jasno dao do znanja kakvo idejno rešenje očekuje od vas kao dizajnera. Pritom ste Vi apsolutno svesni toga da zadata smernica nije ni blizu toga da ga predstavi u najboljem izdanju, a uz to povlači i rizik većeg materijalnog gubitka koje bi klijent pretrpeo. Da li ćete mu predočiti sve što znate po tom pitanju ili ćete dosledno poštovati njegovu reč?

Svaki profesionalni dizajner ima tu vrstu moralne obaveze prema sebi, ali pre svega iz poštovanja prema klijentu, da mu predoči sve potencijalno negativne aspekte njegovih smernica, da mu pruži mogućnost da razmotri sve predočeno. Ne sme se zaboraviti da klijenti nisu dizajneri i da ne možemo od njih očekivati da a priori barataju istim znanjima i estetskim kriterijuma koje ima školovani dizajner.