Umetnost i ljubav u doba digitalne transformacije „Tvrda umetnost i meka srca“ – izložba profesorke Katarine Kaplarski

17.05.2018.

Dekanka Fakulteta digitalnih umetnosti Univerziteta Metropolitan, profesorka dr Katarina Kaplarski u galeriji Pro3or od 18. do 26. maja 2018. godine, predstavlja samostalnu izložbu – umetnost i ljubav u doba digitalne transformacije „Tvrda umetnost i meka srca“.

Kombinovanjem vizuelnih prikaza mrtve prirode, digitalnih ikona, delova kompjuterskog interfejsa i teksta, alegorijska postavka „Tvrda umetnost i meka srca“, sugeriše uticaj postmoderne, mashup kulture i tehnologije na savremenu umetnost. Umetnica u postavci sugeriše i lično iskustvo u transformaciji identiteta, seksualnosti i romantičnih osećanja pod uticajem digitalne platforme i „umrežavanja“. U postavci se koriste različiti mediji u kombinaciji: digitalna štampa, slike na platnu, digitalni print na zidu, lavirani crteži. Ovaj deo izložbe prikazuje opipljive umetničke artefakte.

Drugi deo izložbe čini nematerijalni svet – Virtuelna realnost, VR instalacija, gde su prostor, slike i video vidljivi samo kroz VR naočare. Vreme i održivost su pojmovi koji gube svoju smisao u digitalnom okruženju. Čula dodira, ukusa i mirisa su još uvek deo „realnosti“ mada se i oni mogu sintetizovati i simulirati. Nit koja nas spaja sa realnošću postaje sve tanja. Kroz ovu postavku se postavlja niz pitanja – Da li nas prekid te veze sputava ili oslobađa? Da li će se naše emocije augmentovati ili „pikselizovati“? VR instalacija je rađena u saradnji sa profesorom FDU-a Milanom Ličinom i biće izložena u galeriji Pro3or (Koče Popovića br. 9, Beograd), 18. i 19. maja.

Takođe u okviru izložbe „Tvrda umetnost i meka srca“ i 15. jubilarne kulturne manifestacije – Noć muzeja u subotu 19. maja od 17h do 21h, studenti Fakulteta digitalnih umetnosti Univerziteta Metropolitan će raditi portrete posetilaca na digitalnim tablama. Kao što se može zaključiti iz naziva, program „Digitalni Monmartr“ je analogija slikarskoj tradiciji portretisanja prolaznika na Monmartru u Parizu. Posetioci će svoje portrete dobiti putem e-maila.

Svečano otvaranje izložbe je zakazano za petak 18. maj sa početkom od 19h. Dođite da kroz ovu nesvakidašnju postavku osetite umetnost i ljubav u doba digitalne transformacije.