Učešće Univerziteta Metropolitan na Evropskoj nedelji programiranja

22.10.2014.

Druga po redu Evropska nedelja programiranja (Europe Code Week) obeležena je i u Srbiji od 11. do 17. oktobra pod pokroviteljstvom Evropske komisije i EU komesarijata. Ova međunarodna manifestacija se organizuje kako bi se promovisala i unapredila osnovna informatička znanja i veštine učenika i mlađe populacije, ali i svih građana.

Univerzitet Metropolitan, kao institucija čija je misija da doprinese obrazovnom, kulturnom, ekonomskom i socijalnom napretku Srbije, a na čelu sa svojim Fakultetom informacionih tehnologija, uključio se u obeležavanje ovog događaja brojnim aktivnostima, kako u srednjim školama, tako i u svojim prostorijama.

Gimnazija „Svetozar Marković“, iz Niša, Evropsku nedelju programiranja obeležila je celonedeljnim izložbama „Naši svetski Programeri“ – Marija Cvetković i „Istorija programiranja“ – Ljiljana Zagorac, kao i brojnim radionicama. U utorak, 14.10. jednu od radionica održao je student stipendista Univerziteta Metropolitan, Dušan Stanojević. Kroz predavanje na temu „Programiranje mobilnih aplikacija“, Dušan je učenicima objasnio kako fukncioniše IT industrija u Srbiji, timovi za razvoj aplikacija, kao i konkretne uloge njihovih članova. Nakon toga je predstavio aplikaciju koju je samostalno izradio, Foxy Run, a potom je usledila demonstracija izrade proste XO aplikacije za android platformu. Srednjoškolci su izrazili zadovoljstvo i pokazali visok nivo interesovanja za niz ovakvih radionica u budućnosti.

U sredu, 15.10. u Elektrotehničkoj školi „Mija Stanimirović“, asistent i saradnik istraživač na Univerzitetu Metropolitan, Valentina Paunović, održala je radionicu na temu „Java programski jezik“. Radionici su prisustvovali đaci treće i četvrte godine ove škole, kao i njihovi profesori. Bilo je reči o prednostima Java programiranja u onodsu na druge programske jezike, zatim o osnovnim tipovima podataka u Javi i osnovnim operacijama nad tim tipovima podataka. Učenici su zatim uspeli da kreiraju i nekoliko početnih klasa u Javi. Bili su veoma aktivni. Po završetku radionice, izjavili kako ne mogu da dočekaju radionice koje će se držati u prostorijama Univerziteta Metropolitan u narednom periodu.

Mašinsko tehnička škola „15. maj“, iz Niša, odlučila je da Evropsku nedelju programiranja obeleži tako što je u petak, 17.10. organozovala festival tehnike, robotike, informatike i programiranja „Pogled u budućnost“. Univerzitet Metropolitan je prihvatio i ovaj poziv i uzeo učešće na pomenutom sajmu. Pored vrednih članica marketing tima, Univerzitet Metropolitan su na ovom događaju predstavljali i njegvi studenti Darko Kostić, Aleksandar Vukašinović i Zoran Kuštrimović. Pomenuti studenti su pokazali zainteresovanim posetiocima sajma svoju aplikaciju CatchCODE za kodiranje poruka na Windows Mobile telefonima, kojom su obezbedili sebi prvo mesto i stipendije za četvorogodišnje školovanje na takmičenju Met Mobile Challenge u organizaciji Univerziteta Metropolitan.

Pored prethodno pomenutih aktivnosti, Univerzitet Metropolitan je povodom obeležavanja Evropske nedelje programiranja, takođe ugostio veliki broj učenika srednjih škola u svojim prostorijama u Nišu. Učenici Gimnazije iz Aleksinca, zatim MTŠ „15.maj“ Niš, Prve niške gimnazije „Stevan Sremac“, Ekonomske škole, pristigli su u Poslovno obrazovni centar Univerziteta Metropolitan u Nišu, u petak, 17.10. oko 16h sa namerom da prisustvuju uvodnoj radionici „Izrada aplikativnih softvera“, koju će voditi student stipendista Dušan Stanojević, tokom novembra meseca. Nakon završene radionice, učenici su obišli Univerzitet i upoznali se kako sa prostranim učionicama opremljenim najsavremenijom tehnologijom, tako i sa delovima za slobodno vreme i druženje studenata.