Takmičenje u kreiranju mobilnih aplikacija „Met mobile challenge“ u saradnji sa Microsoftom uspešno je realizovano i na Univerzitetu Metropolitan u Nišu

6.03.2014.

Na Univerzitetu Metropolitan u Nišu, 1. i 2. marta organizovano je takmičenje u kreiranju mobilnih aplikacija u saradnji sa Microsoft kompanijom. Takmičenje je namenjeno učenicima srednjih škola iz cele Srbije. Na samom takmičenju prisustvovalo je ukupno 64 učenika raspoređeno u 16 timova. Takmičari su imali zadatak da kreiraju mobilnu aplikaciju za Windows Phone.

Na samom otvaranju takmičenja prisutnima se obratila profesorka doc. dr Miroslava Raspopović, dekan Fakulteta informacionih tehnologija i Siniša Perović, Microsoft Evangelist, ispred Microsoft-a, koji su poželeli takmičarima puno sreće i ukazali im na pravila takmičenja.

Sa timovima je ukupno radilo tri Microsoft Most Valuable Professionals (MVP): Srđan Božović, Ivan Pavlović, Siniša Perović, jedan od najistaknutijih članova Microsoft Community-ja Janko Radusinović, kao i tri Microsoft Student Partnera (MSP) sa Fakulteta informacionih tehnologija Univerziteta Metropolitan Nemanja Stančić, Petar Milovanović i Mladen Trišić. Pomoćnici mentora studenti Univerziteta Metropolitan su bili članice Ada Jamm tima, pobednice Microsoft-ovog Imagine Cup takmičenja Ana Rodić, Maša Pejčić, Jelena-Marina Bradarić i Jovana Kovač, zajedno sa studentima Univerziteta Aleksandrom Slijepčevićem, Dušanom Stanojevićem, Vukom Vasićem, Marinom Damnjanović, Nikolom Tasićem i Nikolom Đokićem.  Pomenuti pojedinci su ukupno dva dana radili sa timovima na razvoju ideje i kreiranju aplikacije za Windows phone platformu, na Univerzitetu Metropolitan u Nišu.

Drugog dana takmičenja takmičari su predstavili svoje ideje pred komisijom koju su činili dekan Fakulteta informacionih tehnologija doc. dr Miroslava Raspopović, profesor na Univerzitetu, zajedno sa Ivanom Ćuslović i Bojanom Rošićem, predstavnicima Microsoft korporacije Srbija i Dimitrijem Petkovićem iz kompanije Webelinx. Komisija je među tri najvažnija kriterijuma ocenjivala kreativnost i primenjljivost aplikacije, kao i prezentaciju same ideje.

Tim sa takmičenja koji uspešno plasira svoju aplikaciju na Windows app store-u i zadovolji kriterijume Microsofta dobija četiri telefona marke NOKIA Lumnia. Priprema same aplikacije kao i rad na razvoju iste radi plasiranja na Windows app store-u omogućava takmičarima direktan kontakt sa stručnjacima iz Microsofta koji će da pruže punu podršku svim timovima koji su spremni da se susretnu sa ovim izazovom.

Treće mesto osvojio je tim iz Elektrotehničke škole „Mija Stanimirović“ iz Niša, koji su činili Stefan Alimpić, Dušan Jablanović, Dragoslav Nikolić i Nemanja Stanković, učenici IV godine. Ovaj tim je kreirao  aplikaciju „Scriptmaker“ koja pomaže srednjoškolcima da na lak i brz način naprave skripte za učenje obeležavanjem teksta na Windows Phone-u.

Drugoplasirani tim dolazi iz Tehničke škole iz Zaječara. Stefan Belić, Stefan Prvulović, Nikola Stojković i Kristina Beočanin napravili su mobilnu aplikaciju pod nazivom „Nađi faks“ uz pomoć koje srednjoškolci lakše mogu da odaberu željeni fakultet.

Prvo mesto osvojio je tim iz Tehničke škole „15.maj“ iz Prokuplja sa aplikacijom „Catch code“. Milena Stojanović, Darko Kostić, Aleksandar Vukašinović i Zoran Kuštrimović su uz pomoć programerskih osnova napravili aplikaciju za kodiranje poruka za Windows 8 Phone, koji nema mogućnost zaključavanja poruka.

Svi članovi pobedničkog tima osvojili su stipendiju Univerziteta Metropolitan u vrednosti od 100% školarine za četvorogodišnje studije.

Osveženje za celokupno takmičenje u oba grada, Beogradu i u Nišu, obezbedila je kompanija „Knjaz Miloš“.

Ovim putem čestitamo pobednicima i želimo im puno sreće u daljem razvoju aplikacije.