Studenti Univerziteta Metropolitan iz centra u Nišu pobednici su prvog „Hakatona“ održanog na jugu Srbije

26.11.2014.

Prethodnog vikenda, 22. i 23. novembra održan je prvi „Hakaton“ na jugu Srbije, u organizaciji SCIEF-a (Studentski inovacioni centar Elektronskog fakulteta) u saradnji sa Elektronskim fakultetom u Nišu. „Hakaton“ je sve popularniji u svetu i predstavlja ekipno takmičenje programera u izradi aplikacija na zadatu temu za samo 24 sata. Glavni cilj ovog takmičenja je podsticanje inovativnosti i kreativnosti kod učesnika, kao i sticanje praktičnog iskustva.

Prvo mesto na ovom takmičenju osvojila je ekipa Bazinga! čiji sastav čine Dušan Stanojević, student stipendista druge godine Univerziteta Metropolitan, Aleksandar Nikolić, apsolvent Univerziteta Metropolitan, Ivan Nikolić, internet student Univerziteta Metropolitan i Petar Slović, student Elektronskog fakulteta u Nišu. Oni su svojom aplikacijom za učenje ispitnih pitanja, pod nazivom Okreni me, osvojili naklonost žirija, dospeli na prvo mesto i dobili vredne nagrade.

Na početku takmičenja svi timovi su dobili zadatak da naprave aplikaciju koja će za lakše i pristupačnije studiranje.

Primetili smo da većina studenata putuje i provodi dosta vremena u transportu. Kako bismo im pomogli da to vreme što produktivnije iskoriste osmislili smo aplikaciju koja omogućava lako i efikasno obnavljanje gradiva na svakom mestu i u svako vreme.“ – rekao je Dušan Stanojević. „Aplikacija je napravljena po principu kvitica. Student se registruje, a zatim bira jednu od opcija, postavljanje novih kartica ili pregled već postavljenih kartica za određeni predmet na svom fakultetu. Na svakoj kartici postoji pitanje, student treba da pročita pitanje, prepita se da li zna odgovor, a zatim klikne na dugme koje će okrenuti karticu i pokazati odgovor. Kako se kroz celu aplikaciju provlači lajt motiv okretanja, aplikaciju smo nazvali „Okreni me“ i biće dostupna na adresi www.okreni.me gde je trenutno postavljena demo verzija.  Studenti, takođe imaju mogućnost da ocene svaku karticu ili prijave one koje smatraju neispravnim.“ – nadovezao se Aleksandar Nikolić.

O svojim iskustvima sa takmičenja nešto je rekao i Ivan Nikolić. „Ukupno 6 sati smo proveli u osmišljanju ideje. Kako vreme prolazi koncentracija i energija vrlo brzo padaju. Posle 10 sati rada jednostavno svaka linija koda koju napišete ima neku grešku i sve ide mnogo sporije. Proveli smo oko 14h u realizacije ideje i ostalo nam je još 4 sata za „poliranje“ i ispravljanje sitnih grešaka i nedostataka. Usredsredili smo se na to da svaku funkcionalnost koju smo odabrali, odradimo do kraja i u tome smo uspeli.

Drugo mesto na „Hakatonu“ osvojio je tim „Coders+1“ za aplikaciju „eŠalter“, dok je treće mesto pripalo ekipi „MUFI“ za aplikaciju „EVAN“ koja treba da unapredi interakciju između profesora i studenata za vreme predavanja.

Hakaton je bio jedno jako lepo iskustvo. Radili smo u sjajnom timu, upoznali dosta novih ljudi i doživeli nezaboravno iskustvo.“ – složili su se svi članovi pobedničkog tima.

Ovim putem zvanično čestitamo našim studentima i njihovoj celoj ekipi Bazinga! na osvojenoj pobedi i želimo im još mnogo uspeha!