Studenti FIT-a treći na IoT hakaton takmičenju

30.03.2016.

Studenti Fakulteta informacionih tehnologija osvojili su treće mesto na IoT hakaton takmičenju, koji je odrzan 25. i 26. marta u prostorijama Startit Centra u Beogradu.

IoT (Internet of Things) hakaton takmičenje je organizovano od strane FONIS-a, u saradnji sa Laboratorijom za elektronsko poslovanje FON-a i kompanijom Microsoft Srbija.

Cilj ovog timskog takmičenja bio je da se napravi proizvod ili uređaj iz oblasti IoT-a. Tema je bila otvorenog tipa, tako da su takmičari mogli da kreiraju bilo kakav sistem koji može da se primeni u okviru pametnih kuća, pametnih automobila, gradova.

Ime našeg tima bilo je MA^2 (F=MA^2 = Sila je jednaka masi puta ubrzanje na kvadrat / Marko, Ajla, Aleksa) i tim su činili Aleksa Stojanović (druga godina SI), Marko Rajević (prva godina IT) i Ajla Džeković (druga godina SI).

Cilj naše ideje bio je pametni bezbednosni uređaj koji se sastoji iz senzora za zvuk i web kamere. Za implementaciju senzora za zvuk korišćen je Arduino Uno (programiranje senzora u Python programskom jeziku), koji komunicira sa Raspberry Pi-em koji je povezan sa web kamerom (programiranje komunikacije izmedju Pi-a i kamere u C#)

pojasnila nam je Ajla i dodala:

Uređaj funkcioniše na taj način, da ako senzor za zvuk detektuje zvuk koji je veći od praga normale zvuk u prostoriji, kući, aktivira web kameru koja snima okolinu senzora gde je taj zvuk detektovan u dužini od 10-15 sekundi (može i više ili manje, opciono je) i taj snimak šalje vlasniku preko Microsoft Azure platforme“.

Čestitamo našim studentima, koji su bili najmlađi učesnici takmičenja, na ovom uspehu!