Studenti FDU-a i ove godine deo festivala Dev9t

15.06.2018.

Pod sloganom Stvaraj dalje“, festival Dev9t će po četvrti put objediniti sve vrste umetnosti – slikarstvo, vajarstvo, književnost, arhitekturu, fotografiju, film, ples, muziku i strip, i pokrenuti slobodne umove da stvore paralelnu, kreativnu stvarnost za 9 dana. Festival se održava u Staroj ciglani i traje od 15. do 23. juna 2018. godine, gde će se predstaviti i ove godine studenti Fakulteta digitalnih umetnosti Univerziteta Metropolitan.

Tema ovogodišnjeg festivala Dev9t je „Ogledalo“, na koju će studenti FDU-a odgovoriti sa muralom raja i pakla – Vaše oči su ogledalo duše. Smisao murala je ne da uplaši prisutne svojim izgledom, već da sami prepoznaju gde je njihovoj duši dom. Stanovnici murala će biti ilustracije i likovna rešenja inspirisana Hadom i Persefonom, drvetom poznaja dobra i zla, bićima kao što je Pegaz, čudovišta i anđela iz mašte. Takođe će mural krasiti krila palih i belih anđela, preko kojih će posetioci festivala Dev9t moći da budu deo ovog duševnog ogledala. Studenti koji rade na izradi murala su: Tijana Protić, Tea Čišić, Marija Mićić i Svetlana Gigović.

Na festivalu će se naći i rad studentkinje Milene Stefanović, koji je rađen na temu ravnopravnosti i jednakih mogućnosti za visoko obrazovanje i uspešnu karijeru studenata sa hendikepom, u okviru projekta Trans2Work.

Festival Dev9t je umetnička kolonija, galerija, plesni podijum, koncertni prostor, kafana, skejt park, igralište za decu i odrasle, gradilište, škola, art market, motivator kreativnosti. Dev9t želi da inspiriše, pokreće, izvlači umetnost iz pojedinaca i ekipa, izbaci iz zone komfora i da motiviše zainteresovane da zakorače i da unesu sebe u svet oko sebe. Ove godine, upotrebite „ogledalo“, usudite se da krenete u istraživanje kreativnih dubina svog bića i dođite da pokažete svoje otkriće! Na Dev9t su svi dobrodošli!  – izjavili su predstavnici ovog jedinsvenog umetničkog događaja.

Posetioci će biti u prilici da i sami stvaraju na festivalu, kroz asistenciju umetnicima i kroz interaktivne radionice.