Rektori pet Univerziteta potpisali su Deklaraciju o unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji

7.07.2016.

Na konferenciji za novinare koja je održana u četvrtak 7. Jula u 12 časova u Medija centru u Beogradu predstavnicima medija i prisutnima obratili su se Rektori pet privatnih univerziteta u Srbiji. U cilju poboljšanja kvaliteta studiranja u Srbiji Rektori su predstavili, potpisali i objavili Deklaraciju o unapređenju kvaliteta  visokog obrazovanja u Srbiji. Među potpisnicama su bili: Univerzitet Metropolitan, Univerzitet Privredna akademija, Univerzitet Educons, Alfa BK Univerzitet, i Univerzitet u Novom Pazaru.

Konferenciju za medije otvorio je Rektor Univerziteta Metropolitan prof. dr Dragan Domazet koji je ovom prilikom skrenuo pažnju na važnost unapređenja kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji u cilju znatnog povećanja kvaliteta i eliminisanja negativnih pojava sa kojima se visoko obrazovanje suočava.

Rektori pet privatnih univerziteta koji su potpisali Deklaraciju o unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji složili su se da samo slobodnom konkurencijom visokoškolskih ustanova možemo dobiti bolje, ekonomičnije i kvalitetnije visoko obrazovanje.

Profesor dr Dragan Domazet istakao je da Deklaracija apeluje na usvajanje novog sistema finansiranja visokog obrazovanja koji će omogućiti pravo da finansijsku podršku države dobiju svi studenti bez obzira da li studiraju na državnim ili privatnim univerzitetima i ukidanje svih postojećih monopola i obezbeđenje ravnopravnosti svih visokoškolskih ustanova na taj način što će njihov položaj zavisiti od kvaliteta obrazovanja koji ostvaruju.

Potpisnici Deklaracije posebnu pažnju usmerili su ka eliminisanju negativnih pojava koje postoje u različitim oblicima u visokom obrazovanju, kako kod državnih, tako i kod privatnih visokoškolskih ustanova.

Potpisivanjem Deklaracije pet privatnih univerziteta potvrdilo se da će se u narednom periodu zalagati za suštinske reforme u clju ostvarenja kvalitetnog visokog obrazovanja i na sve raspoložive načine boriti protiv potencijalnih negativnih pojava u njihovim redovima.

Na konferenciji za novinare danas je najavljeno i formiranje Etičkog odbora i usvajanje Etičkog kodeksa, kako bi ispitivali i osuđivali sve slučajeve i pojave neetičkog i neprimerenog ponašanja u svojim redovima.

Deklaraciju su potpisali profesor dr Dragan Domazet u ime Univerziteta Metropolitan, prof. dr Aleksandar Andrejević u ime Univerziteta Educons, prof. dr Mila Popović-Živančević ispred Alfa BK Univerziteta, prof. Marko Carić u ime Univerziteta Privredna Akademija i prof. dr Suad Bećirović ispred Univerziteta u Novom Pazaru.

Sadržaj Deklaracije o unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji koju su u četvrtak, 7. jula 2016. godine potpisali Rektori pet privatnih Univerziteta možete pročitati ovde.

Deklaracija o unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji – Blic, 7.7.2016.
Deklaracija o unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji – Večernje novosti, 7.7.2016.
Deklaracija o unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji – B92, 7.7.2016.
Deklaracija o unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji – Tanjug, 7.7.2016.
Deklaracija o unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji – Najvesti.com, 7.7.2016.
Deklaracija o unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji – Prelistavanje.rs, 7.7.2016.
Deklaracija o unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji – Medija Centar, 7.7.2016.
Deklaracija o unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji –N1 Info, 7.7.2016.
Deklaracija o unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji – Naslovi.net, 7.7.2016.
Deklaracija o unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji – Glavne Vesti, 7.7.2016.
Deklaracija o unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji – Krstarica, 7.7.2016.
Deklaracija o unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji –Ekonomski online,7.7.2016.
Deklaracija o unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji – Sandžak Press, 7.7.2016.
Deklaracija o unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji – Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Vojvodine, 7.7.2016.
Deklaracija o unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji – Blok Vesti, 7.7.2016.
Deklaracija o unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji – Radio 021, 7.7.2016.
Deklaracija o unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji – Radio-televizija Vojvodine, 7.7.2016.
Deklaracija o unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji – Radio-televizija Srbije, 7.7.2016.