Prvi edukativni fab lab „Fab Lab Petnica“ i Univerzitet Metropolitan

12.11.2015.

Održana je konferencija za novinare povodom projekta „Formiranje Fab lab Petnica i povezivanje sa dosadašnjim programima u okviru Istraživačke stanice Petnica“. Ovaj projekat zajedničkim snagama sprovode NVO Fab Inicijativa, Istraživačka stanica Petnica i Univerzitet Metropolitan. Projekat je finansiran od strane Ambasade Kraljevine Norveške u Beogradu.

Fab Lab Petnica“ obuhvata kurseve iz 3D štampe, elektronike i robotike, kao i osnovna preduzetništva u nauci. Prvi kursevi počinju 12. novembra. Na kraju projekta sav sadržaj će biti predstavljen u formi eLearning kursa. Fab labovi su radionice za digitalnu fabrikaciju u kojima je „moguće napraviti praktično sve“. Prvi fab lab napravljen na MIT univerzitetu u SAD, a kasnije su se proširili po celom svetu u okviru tzv. mejker pokreta. Fab labovi su blisko povezani sa univerzitetima, naučnim institucijama, školama sa jedne strane i sa start-up industrijom s druge strane. „Fab Lab Petnica“ je zamišljen kao edukativni fab lab, što znači da sće prvenstveno biti usmeren na obuku polaznika – učenika, studenata i nastavnika.

Tokom konferencije, o projektu je govorila docent dr Ivana Gađanski, koja je koordinator projekta i predsednik Fab Inicijativa NVO. Takođe, istakla je i ulogu Metropolitan univerziteta u pomenutom projektu.