Profesorka Ana Bovan o lobiranju i pregovaranju

30.01.2018.

U EU info centru u Beogradu, predstavljena je knjiga „Korporativno lobiranje u Evropskoj uniji”, autora Marka Drajića. Jedan od govornika je bila i profesorka Univerziteta Metropolitan sa Fakulteta za menadžment, dr Ana Bovan.

Kao recenzent, profesorka dr Ana Bovan je na promociji predstavila nekoliko teza o knjizi, o lobiranju u EU i Srbiji, kao i predmet u okviru Master programa Univerziteta Metropolitan, Marketing menadžmenta – Lobiranje i pregovaranje. Ostali recenzenti knjige su slovenački profesor Boris Cizelj i dr Nenad Vasić. Na promociji su govorili i Biljana Stepanović, glavni i odgovorni urednik Nove ekonomije i koizdavač, Jelica Minić, predsednica Foruma za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Branko Greganović, predsednik IO NLB banke.

Ana Bovan je objasnila da naše kompanije i privrednici mogu da lobiraju u EU preko države, odnosno evropskih sektorskih ili esnafskih udruženja i da su se dosadašnji pojedinačni pokušaji pokazali ne uvek tako uspešnim. Zbog toga je, prema njenim rečima knjiga Marka Drajića značajna, jer ukazuje da treba poznavati proces odlučivanja koji je složen, zatim propise, procedure i posedovati tehničko znanje za oblast za koju se lobira. Profesorka je posebno istakla da je važno poznavati i ljude koji imaju specifičnu težinu, znanje i kontakte, da bi lobiranje bilo uspešno.

Sala u EU info centru je bila prepuna zainteresovanih stručnjaka i medija, kojima je ova tema značajna i relevantna za budućnost Srbije.