Profesor Dizajna interaktivnih medija – Bojan Stevanić ostvaruje međunarodne uspehe sa studentima Univerziteta Metropolitan

24.10.2017.

Profesor na Dizajnu interaktivnih medija, Fakulteta digitalnih umetnosti Univerziteta Metropolitan, dr Bojan Stevanić je i osnivač Bulb Creation studija koji se bavi produkcijom digitalnih sadržaja. U sve projekte koji su izazovni sa stručne strane, profesor Stevanić uključuje i studente Fakulteta digitalnih umetnosti.

Prva saradnja ove vrste se desila na projektu izrade SF animirane serije Svemirska princeza koja je u 13 epizoda emitovana na nacionalnoj televiziji RTS1, a u Advance produkciji. Režiju potpisuje Darko Štetin, a art direkciju dr Bojan Stevanić. Studenti Fakulteta digitalnih umetnosti koji su učestvovali na ovom projektu su: Nikola Vesić, Dimitrije Živanović, Sanela Begović, David Živković, Vid Todović, Igor Tončev i Milan Ličina, koji je i docent na Fakultetu digitalnih umetnosti.

U okviru rada na stalnoj postavci u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu, gde je pored grafičkog sadržaja urađena nekolicina interaktivnih eksponata, projection mapping-a i holografskih animacija od kojih se posebno ističe priča o Teslinom detinjstvu, urađena u i3dg tehnologiji i na kojoj su takođe učestvovali studenti Univerziteta Metropolitan sa FDU-a: Aleksandar Lepojević, Sanela Begović, Igor Tončev, Milan Radović, David Živković. Autor stalne postavke je direktor muzeja dr Branimir Jovanović, arhitekta postavke je Pavle Vasev, a za sve digitalne medije je zadužen profesor  dr Bojan Stevanić i „Bulb Creation Studio“.

Takođe i povodom 160 godina od rođenja Nikole Tesle i u saradnji sa Muzejom Nikole Tesle iz Beograda, u Cankarjevom domu u Ljubljani (Slovenija) , profesor Stevanić je sa Bulb Creation studiom organizovao izložbu koju je videlo vise od 30000 posetilaca i koja je proglašena najposećenijom izložbom ikad u toj ustanovi. Izložba obiluje mnogim digitalnim sadržajima na kojim su takođe učestvovali i naši studenti.

Profesor Bojan Stevanić je završio i postavku izložbe u naučnom centru i muzeju tehnologije NOESIS u Solunu (Grčka). Izložba je urađena u produkciji Muzeja Nikole Tesle i svi kretivni sadržaji su urađeni u „Bulb Creation“ studiju. Pohvale za kretivni rad na ovoj izložbi idu našoj studentkinji master studija Saneli Begović. Izložba se otvara uskoro i očekuje se veliki broj posetilaca, jer se radi od redizajnu Ljubljanske izložbe iz Cankarjevog doma. Ovu izložbu su mogli da vide posetioci u Minsku, Moskvi, Sidneju, a u toku je priprema izložbe u Japanu, Hofu – Muzej nauke i tehnologije.

Profesor dr Bojan Stevanić je nakon studija slikarstva, završio specijalizaciju kompjuterske animacije, a zatim brani doktorsku tezu na Univerzitetu umetnosti u Beogradu, iz oblasti digitalne umetnosti sa temom Savremene autorske animacije. Aktivno učestvuje na festivalima animiranog filma, gde je dobitnik nekolicine nagrada iz oblasti animacije. Pored iskustva u pedagoškom radu, osnivač je Bulb Creation studija, koji se bavi produkcijom animacije i digitalnih sadržaja u kreativnoj industriji.