Održano gostujuće predavanje slikara Aleksandra Rafajlovića

12.12.2016.

Inspiracija za njegovu poslednju izložbu „Dvanaesti“, kreiranje internet sajta Bokokotorske slikarske škole, ali i uloga i način razmišljanja umetnika u savremenom okruženju, bile su samo neke od tema gostujućeg predavanja istaknutog slikara  Aleksandra Rafajlovića na Univerzitetu Metropolitan.

Studenti, ali i brojni gosti predavanja, obogatili su svoje iskustvo susretom sa potomkom čuvene porodice freskopisaca i ikonopisaca Dimitrijević-Rafailović, najdugovečnije porodične slikarske radionice u Evropi, koju čini jedanaest slikara iz pet generacija Bokokotorske slikarske škole. Dela umetnika iz ove porodice, zajedno sa delima Aleksandra Rafajlovića, i danas su prisutna u umetničkom prostoru Srbije i Crne Gore.

Izložba „Dvanaesti“ ima dva segmenta – prvi je internet sajt www.bokokotorskaslikarskaskola.rs, nastao kao rezultat devetogodišnjeg prikupljanja dokumentacije o ikonopiscima Bokokotorske slikarske škole, dok je na drugom delu izložbe, autor predstavio sebe kao dvanaestog umetnika u porodičnom nizu, i to kao predstavnika svog vremena, izloživši radove u više medija i tehnika.

Ovo predavanje bilo je još jedan u nizu susreta studenata Fakulteta digitalnih umetnosti sa iskusnim i priznatim umetnicima, koje Univerzitet Metropolitan organizuje kako bi studentima približio iskustva ljudi koji iza sebe imaju veoma uspešne karijere u poslu kojim se bave.

U nastavku možete pogledati kako je bilo na predavanju: