Saznajte sve prednosti novih tehnologija u obrazovanju

Saznajte sve prednosti novih tehnologija u obrazovanju

2.10.2015.

Uvođenjem novih tehnologija u obrazovanje, mladi su sve više podstaknuti da svoja znanja unapređuju na kvalitetan način. Bivši ministar nauke i tehnologije a današnji rektor Univerziteta Metropolitan, prof. dr. Dragan Domazet, imao je ideju da poboljša kvalitet održavanja nastave u visokoškolskom obrazovanju, u čemu je i uspeo. Studenti Univerziteta Metropolitan svoje studije izučavaju i završavaju na kvalitetniji, efektivniji i efikasniji način u odnosu na standardne utvrđene sisteme učenja koji se sprovode godinama unazad u našoj državi.

 

  1. Kao rektor Univerziteta Metropolitan i bivši ministar nauke i tehnologije, prvi ste prepoznali korišćenje novih tehnologija u obrazovanju. Kažite nam, kako ste došli na ideju da uvedete ovakav sistem u obrazovanje i to u našoj državi u kojoj je dobro utvrđen sistem po kojem se radi godinama unazad?

Moje prvo upoznavanje sa tzv. elektronskim učenjem dogodilo se u Singapuru, gde sam radio u jednom naučnom institutu i predavao na univerzitetu. Kada sam odlučio, po isteku mandata ministra, da otvorim svoj Fakutet informacionih tehnologija, želeo sam da ponudim dve, u to vreme, nove stvari, a to su: primena standardizovanih programa iz oblasti Informacionih tehnologija, odnosno kurikuluma koje preporučuju američke profesionalne organizacije IEEE Computer Society i ACM i primenu elektronskog učenja, pored klasičnog.  Prva stvar je obezbeđivala kvalitetni i međunarodno verifikovan program studija, a druga stvar je omogućila studije onima koji su zaposleni, koji ne žive i ne mogu da studiraju u Beogradu. Volim inovacije, pa ih primenjujem i u obrazovanju. Ko je inovativan postiže veću konkurentnost, a to je danas na svakom tršištu, pa i na tržištu obrazovanih usluga, veoma neophodno.

 

  1. S obzirom na to da ste još 2005. godine prepoznali potrebu unapređivanja kvaliteta u obrazovanju, recite nam koliko je do sada napredovalo prihvatanje i korišćenje novih tehnologija u obrazovanju?

Danas postoji samo nekoliko fakulteta koji nude pojedine programe ili njihove delove, u formi  elektronskog učenja, odnosno studiranja preko Interneta. Međutim, za ovih deset godina, mi smo uspeli da ostanemo lider u primeni e-učenja, jer jedino Univerzitet Metropolitan nudi sve svoje studijske programe na osnovanim studijama i skoro sve na master studijama, preko interneta, a to je oko 200 predmeta. Pored toga, prošle i ove godine smo napravili jedan kvalitativan korak u primeni novih tehnologija učenja putem interneta. Sve naše programe smo inovirali, usaglasili sa najnovijim preporukama međunarodnih profesionalnih organizacija, a onda celokupno znanje koje studenti treba da uče, predstavili u vidu malih „čestica znanja“ koje zovemo objektima učenja (npr. 2 stranice teksta, ili video zapis od 5 minuta). Trenutno, naša baza ima oko 35.000 objekata učenja i raste svakog dana.  Sada, svaku onlajn lekciju kreiramo sastavljanjem 10-15 objekata učenja. To nam otvara mogućnost da ostvarimo cilj koji je i Evrposka unija zacrtala, a mi smo na pragu da to prvi primenimo u praksi, što predstavlja koncept personalizovanog i adaptivnog učenja. To znači da za se onlajn lekcije, tačnije da se nastavni materijali mogu posebno kreirati za pojedine grupe studenata ili čak za svakog studenta posebno, zavisno od njihovog prethodno ostvarenog znanja i stila učenja, ali i ambicija. Sada vršimo intenzivna istraživanja u ovoj oblasti, da bi ovo ostvarili narednih godina. Primenom persolanizovanih lekcija i fleksibilno postavljenih i prilagodljivih procesa  učenja  studenata, Univerzitet Metropolitan će doći u sam svetski vrh u primeni najsaveremnijih tehnologija e-učenja.

Elektronsko učenje je danas sve primenjenije u svetu, broj studenata koji uči preko Interneta je sve veći. Najpoznatiji svetski univerziteti danas nude pojedine kurseve preko Ineterneta i to besplatno, tzv. MOOCs  (Massive Open Online Courses) koje prati i po nekoliko stotina hiljada studenata iz celog sveta. Globalizacija i internacionalizacija obrazovanja je u punom jeku i Univerzitet Metropolitan je to na vreme uočio kada je odlučio da najveći deo svojih programa nudi i preko Interneta. Sledeći korak je da ponudimo te programe i na engleskom, te ćemo se i time uključiti na svetsko globalno tržište obrazovanja. Očekuje se da u 21. veku mnogi promene i po 2-3 profesije u toku svog života, zbog promena radne snage na tržištu,  te metode celoživotnog učenja zasnovanih na primeni tehnologija e-učenja dolaze u fokus savremenog obrazovnog procesa.

 

  1. Studenti Univerziteta Metropolitan imaju mogućnost da studiranju na tradicionalnoj nastavi ili da studije pohađaju putem interneta. Bez obzira na način studiranja, svi studenti uče koristeći eLearning platformu. Koliki je značaj ove platforme koju koriste?

Od ove školske godine, koristimo novu i unikatnu platformu za e-učenje, jer jedan njen deo je rezultat domaćeg razvoja, koju radimo zajedno sa firmom IRVAS iz Niša, a u okviru naoučnoistraživačkog projekta koji finansira Ministartsvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Razvili smo softverski modul koji nam omogućava da nastavne materijale i lekcije pripremamo u obliku objekata učenja, a primenom drugog australijskog softverskog modula LAMS, da proizvedemo onljan lekcije u skladu sa definisanim procesom učenja i izabranim objektima učenja. Kako smo u prvoj fazi razvoja platforme, naši studenti još ne mogu da vide mnoge potencijalne prednosti koje će ona omogućiti, jer trenutno svi studenti na jednom programu dobijaju iste nastavne materijale. Kada narednih godina počnemo da isporučujemo nastavne materijale prilagođene posebnim kategorijama studenata, a kasnije i prilagođene potrebama svakog pojedinačnog studenta, onda će i studenti osetiti svu snagu platforme koju sada razvijamo. Njena primena će afirmisati Univerzitet Metropolitan i van granica Srbije.  Ovu platformu kod nas koriste i studenti tradicionalne nastave, te nisu u obavezi da kupuju udžbenike, jer sve što je neophodno, dobijaju preko platforme za e-učenje.

 

  1. Koliko nove tehnologije imaju uticaj na unapređenje u obrazovnom sistemu?

Primenom najnovijih tehnologija e-učenja, omogućena je i personalizacija učenja, što klasična nastava ne može da pruži, jer svi studenti u učionici slušaju isto predvanje i rade iste zadatke. Kod personalizovanog e-učenja, student dobija da uči ono što je prilagođeno njegovom prethodnom znanju i stilu učenja koji mu najviše odgovara. Pored toga,  uključenjem i multimedijalnih materijala (video, audio, tekst) i interaktivnih aktivnosti (razmena poruka između nastavnika i studenata, interakcija studenata među sobom, primena diskusionog foruma predmeta, interaktivnog  samotetsiranja i dr.), omogućena je jedna nova dimenzija u procesu učenja koja nije bila lako ostvarljiva u klasičnoj nastavi.

Ono što je podjednako važno, pored primene savremenih tehnologija  je i primena odgovarajuće metodologije učenja i prilagođenih pedagoških metoda. To je oblast kojoj ćemo u narednom periodu posvetiti znatno veću pažnju. Studentu učenje treba da bude zanimljivo, interesantno, shvatljivo i izazovno. On treba sa zadovoljstvom da uči i istražuje ono što ne zna i što ga interesuje, ali i što je neophodno za posao za koji se sprema.

 

  1. U inostranim državama odavno je uveden sistem za polaganje ispita putem interneta, koji je poprilično prihvaćen. Da li smatrate da ovakav sistem može da zaživi u Srbiji i da li planirate da na Univerzitet Metropolitan uvedete pomenuti sistem?

Pre nekoliko meseci, kod nas je promenom Zakona o visokom obrazovanju dozvoljeno polaganje ispita preko Interneta studentima iz inostranstva, ako su strani državljani. Mi smo sproveli sve pripreme kako bi obezbedili dobru kontrolu ispravnosti ovih ispita (kamere snimaju studenta, specijalan softver u njihovom računaru prati njihov rad na računaru) i moći ćemo da garantujemo da će ovi ispiti biti pod boljom kontrolom nego što je to na klasičnim ispitima.  Podneli smo zahtev za akreditaciju svih naših programa i na engleskom jeziku i počećemo da ih nudimo čim dobijemo akreditaciju novih studijskih programa. Tada će početi i primena polaganja ispta preko Interneta za studenate iz inostranstva.  Sada je to moguće za nastavu na srpskom jeziku, a imamo naše ljude širom sveta, koji uspešno studiraju na našem Univerzitetu korisćenjem Interneta. Sada možemo da im ponudimo i polaganje ispta online i ne moraju više da dolaze u našu prestonicu da bi polagali ispite.