Na Univerzitetu Metropolitan održano prvo u Srbiji GIRLS HACKATHON takmičenje

16.05.2016.

U organizaciji Fakulteta informacionih tehnologija i studentske organizacije MetLab, 13. i 14. maja u prostorijama Univerziteta Metropolitan, održan je prvi u Srbiji GIRLS HACKATHON, pod sloganom „Girls can code“ u cilju obeležavanja Svetskog dana žena u informaciono-komunikacionim tehnologijama.

Na prvo mesto se plasirao timBugBusters”, studentkinje Fakulteta informacionih tehnologija, Univerziteta Metropolitan: Ajla Džeković, Jelena Marina Bradarić, Jovana Stričić i Petra Babic. Obzirom da je tema hakatona bila “Empower IT by Girls”, gde je bilo potrebno dati određeni doprinos žena IT-u i razbiti sve stereotipe koje o ženama postoje u ovoj oblasti, Ajla Džeković je na sledeći način objasnila ideju svog tima: “Mi smo došli na ideju da kreiramo igricu koja će upravo to da radi, da razbija stereotipe o zenama u IT-u. Igrica se zove Bug Buster Sam i izgrađena je u Godot Game Engine-u, gde heroina Sam razbija kutije stereotipa kao i neke male bagove u kodu koji su predstavljeni animacijom životinjica. Krajnji cilj igrice je da Sam pobedi glavnog boss-a, i dođe do ostalih devojaka u IT-u i da na taj način ona i sama postane deo IT sveta.” Detalje o igrici koju je napravio pobednički tim možete videti na sajtu http://bugbustersam.azurewebsites.net/, dok na dnu postoji i download link za preuzimanje iste.

Drugo mesto je osvojio tim “It worked yesterday”, studentkinje Fakulteta tehničkih nauka, Novosadskog univerziteta: Milica Matić, Sandra Ivanović, Sunčica Milivojša, Eleonora Nan i Una Radosavac, dok su trećuplasiranu ekipu “Crna ovca”, činile studentkinje Fakulteta informacionih tehnologija i Fakulteta digitalnih umetnosti, Univerziteta Metropolitan: Ana Čvorović, Katarina Banović, Ikonija Zdravković i Iva Krstić.

Koncept je bio takav da su devojke na početku takmičenja dobile temu, a na raspolaganju su imale neograničene tehnologije, u cilju potpune realizacije svojih ideja. Za učešće u spomenutom takmičenju su imale mogućnost da učestvuju sve studentkinje, bez obzira da li studiraju informacione tehnologije, dizajn, marketing ili neku drugu oblast.

Obzirom da je takmičenje bilo namenjeno samo devojkama, i sam stručni žiri su činile uspešne žene iz oblasti Informaciono – komunikacionih tehnologija: Dekan Fakulteta informacionih tehnologija dr Miroslava Raspopović, Jelena Cvetanović iz kompanije Microsoft Srbija, Anita Jović ispred ITC Hub, kao i Milena Okošanović predstavnica kompanije IMB.

U toku dvadesetčetvoročasovnog Girls Hackathon takmičenja, hranu za učesnice je obezbedio glavni sponsor ovog takmičenja, restoran “Big Pizza”, dok se za piće pobrinula Gala voda i Guarana.

Ovim putem želimo još jednom zvanično da čestitamo svim pobednicama na postignutim uspesima, kao i svim učesnicama takmičenja na originalnim i kreativnim idejama, i lepom druženju.

Generalni sponzor:

Partneri: