Mladi dizajneri u centu pažnje

17.06.2014.

Poslednji period bio je vezan za umetnike. Razne manifestacije koje su se održale u Beogradu bile su prilika za mlade dizajnere da se predstave kroz svoj rad.

Studenti sa prve godine Univerziteta Metropolitan, studijskog programa Modni dizajn u klasi profesorke Ane Vasiljević, predstavili su se u okviru IV BAFE-a/Belgrade Alternative Fashion Event koji se održao u Mikser House-u. Klasa I godine predstavila se sa projektom papirnih haljina, a kolekcija je prikazana pod nazivom „White shadows“. Inspiraciju za geometrizovane papirne haljine  pronasli su u arhitekturi poznatih građevina Beograda, a samu prezentaciju u vidu Modnih vinjeta i koncepta „Live dolls“ pratila je animacija i projekcija koju je radila Madlena Domazet. Fakultet digitalnih umetnosti kao i smer Modni dizajn i ovaj put su prikazali nov i zanimljiv koncept modnih prezentacija.

02. juna u galeriji „Progres“ održana je izložba pod nazivom „Prvi svetski rat u porodičnim albumima“. Posetioci izložbe mogli su da uživaju u porodičnim fotografijama koje su oslikavale period Prvog svetskog rata, odnosno predake naših studenata. Studenti sa Grafičkog dizajna Univerzitet Metropolitan predstavili su fotografije, dok su studenti Informacionih tehnologija, pomenutog Univerziteta, prikazali aplikaciju koju su napravili a koja sadrži sve lokacije od istorijskih znamenitosti. Najviše pažnje privukao je rad mlade umetnice i studentkinje Milene Đoković čiji je pradeda bio Novak Đoković, koji je takođe pradeda i našem poznatom teniseru. Izložba je okupila priče studenata koji potiču iz različitih republika bivše Jugoslavije i na taj način su uokvirili istoriju naroda sa naših prostora.

Master studenti Univerziteta Metropolitan na studijskom programu Dizajn novih medija, Madlena Domazet, Milan Ličina, Marija Ličina i Stefan Ćirić izložili su svoje radove na poslednjem Mikser festivalu u galeriji „Štab“, kod Brankovog mosta. Izložba je interaktivna instlacija nazvana „The key to Transformation“. Na samoj izložbi posetioci su mogli da vide suklpturu koja se pojavljuje u dva konteksta i to u izložbenom i u interaktivnom. Tokom dnevnog i poslepodnevnog dela, posetioci izložbe će moći da uživaju u interaktivnom delu instalacije koja koristi živi snimak posetioca, transformiše ga u realnom vremenu i tako stavlja u kontekst transformacije koja se projektuje po površini skulture dajući mu višedimenzionalnost, dok će tokom večernjeg programa biti prikazano projektovanje animacija koje su konceptualno vezane za istraživanje transformacije, geometrije i apstraktnih formi.

„Izlaganje master apsolvenata interaktivne 3D projekcije, koja se prilagođava vremenu, pomoću kombinovanja više medija radi stvaranja posebnog doživljaja kod posmatrača“ navela je Madlena Domazet, autor i vođa projekta.

Studenti Univerziteta Metropolitan se pripremaju i za poslednji događaj u nizu, a to je godišnja izložba koja će se održati 16. juna 2014. godine, sa početkom u 19 časova, u ustanovi kulture “Paroborod“ koja se nalazi u ulici Kapetan Mišina 6a.

Tokom izložbi biće predstavljeni najbolji radovi studenata, sa svih studijskih programa, Fakulteta digitalnih umetnosti: Grafičkog dizajna,Dizajna interaktivnih medijai Modnog dizajna. Prostor Parobroda na pravi način će asimilirati različite pravce stvaralačkog promišljanja navedenih smerova.