Izabrani pobednici takmičenja MET Talenti za 2018. godinu

15.05.2018.

U subotu 12. maja 2018. godine, na Univerzitetu Metropolitan u Beogradu, već dvanaesti put za redom, održano je tradicionalno takmičenje Metropolitan Talenti, na kojem su izabrani novi pobednici takmičenja i nosioci prestižne četvorogodišnje stipendije za Osnovne akademske studije na UM-u.

Srednjoškolci su predstavili kvalitetne radove i ideje, koje su bile stručnom žiriju veoma interesantne, da se do poslednjeg minuta odlučivalo kome dodeliti stipendiju. Međutim oni najbolji su svojim talentom i znanjem zasluženo osvojili pobedu i vrednu nagradu – stipendiju Univerziteta Metropolitan i obezbedili sebi besplatnu četvorogodišnju školarinu na Osnovnim akademskim studijama.

Pobednici takmičenja Metropolitan Talenti za 2018. godinu i njihove ideje su:

Bato Derić – Menadžment (Prijepoljska gimnazija, Prijepolje, IV razred)

Kompanija „CES GROUP” bi se bavila kriptovalutama, konkretno – rudarenjem i proizvodnjom mašina za rudarenje kriptovaluta. Prikazan je približan princip funkcionisanja i organizacije kompanije.

Branislava Draganov – Modni dizajn (Škola za dizajn, Beograd, IV razred)

Povezivanje umetnika sa zadatkom umetnika.

Srđan Jokić – Računarske igre (Elektrotehnička škola „Rade Končar”, Beograd, IV razred)

Igra namenjena mlađim uzrastima. Inspirisana Red Ball igrom, samo što se umesto neprijatelja, prelaze zamke.

Nemanja Stanković – Grafički dizajn (Škola za tekstil i dizajn, Leskovac, IV razred)

Predstavljanje celokupnog društva koje činimo oni i ja, uz pomoć apstraktnih i stilizovanih simbola. Simbole za ženski i muški pol, veroispovest i osobe sa invaliditetom predstavljene na iks-oks polju za igru, čime je dato do znanja da ne postoji razlika između „oni i ja”, tj. da smo svi u igri jednaki.

Andrej Šerčić – Dizajn interaktivnih medija (Elektrotehnička škola Zemun, Beograd, IV razred)

Ideja je predstavljena kroz animaciju, gde je takmičar predstavio sebe na humorističan način. Pri izradi rada korišćeno je više programa, među kojima su Krita, Pro Vegas 13, Adobe Photoshop…

Nikola Opačić – Informacione tehnologije (Elektrotehnička škola „Nikola Tesla”, Beograd, IV razred)

Ideja su „Pametne stepenice” – to je uređaj koji se postavlja na već postojeća javna stepeništa i kada se gazi po „Pametnim stepenicama”, one proizvode električnu energiju. Ta energija se koristi za osvetljavanje samih stepenica (kada senzor registruje da je mrak, automatski pali svetla). Glavni akcenat ovih stepenica je da stvaraju energiju na potpuno ekološki način. Pored toga, stepenice imaju senzor temperature i vlažnosti vazduha, te korisnici aplikacije mogu da provere te podatke u realnom vremenu.

Univerzitet Metropolitan čestita svim učesnicima takmičenja Metropolitan Talenti i poziva sve srednjoškolce da se prijave za narednu godinu, jer možda baš njihova ideja bude nagrađena, a oni stipendisti Univerziteta koji je broj 1. prema mišljenju studenata.