24-časovni Girls Hackathon na Univerzitetu Metropolitan

4.06.2018.

Vikend koji je iza nas, 02. i 03. jun 2018. godine, obeležio je jedinstveni ženski hackathon u Srbiji koji se organizovao na Univerizitetu Metropolitan u Beogradu. Studentska organizacija Met Lab koja podstiče mlade na proaktivnost i profesionalne korake iz oblasti IT, menadžmenta i dizajna, je bila inicijator ovog ženskog takmičenja. Finalistkinje, tri tima devojaka sa državnih i privatnih fakulteta širom Srbije, imale su pred sobom veoma zanimljiv zadatak – da osmisle IT rešenje koje će ohrabriti devojke i rešiti postojeće probelme u zajednici, sa kojima se bore žene širom sveta.

„Girls Can Code“ takmičenje iz oblasti IKT-a je postavio standarde kao svetski događaj koji se realizovao i u Srbiji, a u cilju obeležavanja dana žena u informaciono-komunikacionim tehnologijama, sa idejom podsticanja devojaka na postizanje uspeha i bavljenje IT-jem. Takmičarke su imale 24h na raspolaganju za izradu ideja, a za to vreme su imale i neograničenu podršku mentora – Ane Rodić, Mine Radivojević, Vuka Vasića, Bogdana Begovića i Aleksandra Slijepčevića, kao i članova studentske organizacije Met Lab. Ženski žiri koji je pružio izuzetnu podršku u realizaciji samog takmičenja, i na kome je bio težak zadatak činile su: Jana Stevanović, predstavnica ICT HUB-a, Anđelka Ducić, predstavnica IT Girlsa i vlasnica kompanije Symbiotica i Miroslava Raspopović Milić, dekanka Fakulteta informacionih tehnologija Univerizteta Metropolitan.

Žiri je pored teškog zadatka i iskrenog dvoumljenja, doneo odluku da prvo mesto dobije tim DIVA CODE  i sjajnu nagradu koju je obezbedio padobranski klub „Fenix“ – adrenalinski skok sa 3000m koji će biti zabeležen sa GoPro2 kamerom, kao i 30% popusta za studijske programe Univeriziteta Metropolitan. Pobednički tim su činile sutdentkinje Univerziteta Metropolitan iz Beograda i Niša: Ajla Džeković, Petra Ćirić i Ljubica Cvetković, čija je ideja bila „Challenge“ aplikacija namenjena motivisanju žena širom sveta, na sve one stvari koje im se čine nemogućim.

Drugo mesto i nagradu Escape room-a i 20% popusta za studije na Univerzitetu Metropolitan osvojio je tim NDAD: Dejana Pavlović, Dragana Krzojević, Nina Cojić i Aleksandra Tasković, koje su zasenile publiku i žiri jer su kao studentkinje prve godine Fakulteta informacionih tehnologija Univerziteta Metropolitan imale izuzetnu ideju za aplikaciju „Safe Return“, koja bi se bavila sigurnim povratkom devojaka kući u večernjim satima.

Treće mesto i Cineplexx poklon karticu, kao i 10% popusta za studije na Univerzitetu Metropolitan, dodeljeno je devojkama iz tima GOALS DIGGERS koji su činile: Tamara Martinović, Milica Dodevski, Milica Radenković i Ivana Stevanović, čija je ideja bio digitalni ormar i aplikacija pod nazivom „Dress me“ koja je oduševila sve prisutne devojke sa večitim ženskim problemom i pitanjem „Šta obući?“.

Takmičarke su imale na raspolaganju i fun room, neograničene grickalice koje je obezbedila kompanija MARBO, dok ih je kompanija Knjaz Miloš opremila neograničenom Aqua Vivom i Guaranom – jer hackathon nikada ne spava. Za kofeinsku podršku pobrinuo se kafe Blue Wave, a za sjajnu klopu u kojoj su devojke uživale tokom takmičenja i za koju su usledile posebne pohvale, pobrinuo se Microsoft od koga su takmičarke dobile i vrlo simpatične poklone koje će ih podsećati na „Girls Can Code“.

Planira se da Girls Hackathon na Univerzitetu Metropolitan postane tradicionalan i da studentska organizacija Met Lab organizuje isti i narednih godina. Takmičenje „Girls Can Code“ je zajedničkim uspehom organizatora i takmičarki dalo sjajan podsticaj devojaka za IT svet, kao i dokaz da ženska populacija može sve, a kodiranje je samo mali delić toga.

Sponzori

Pogledajte atmosferu sa jedinstvenog ženskog hackathon-a „Girls Can Code“: